רשלנות רפואית בניתוח מעקפים

במאמר זה נדבר על רשלנות רפואית בניתוח מעקפים וכיצד להתמודד איתה בזירה המשפטית. לפני כן נסקור מהו ניתוח מעקפים, ומתי יש צורך לבצע הליך רפואי זה. שימו לב כי מאמר זה לא נועד להעניק ייעוץ רפואי או ייעוץ משפטי, אלא רק לצורך ידע כללי. בכל שאלה רפואית מוטב להתייעץ עם רופא, ובכל שאלה משפטית מומלץ לפנות לקבל ייעוץ אישי במשרדינו.

מהו ניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים הוא הליך רפואי שנועד לתת מענה לבעיות של היצרות, ואף חסימה, של העורקים המספקים דם ללב (העורקים הכליליים). על מנת להבטיח את זרימת הדם התקינה, הרופאים יוצרים מעקף של ממש בכלי הדם. הם משתמשים בעורקים או ורידים שנלקחו מאזור אחר בגוף, ובעזרתם מאפשרים לדם להגיע ללב ולספק לו את החמצן הדרוש. כיום מקובל להשתמש בעורקי החזה הפנימיים או עורקים מהיד, זאת מתוך שיקולים רפואיים שונים הרואים בעורקים אלו את האידאליים עבור ההליך.

זהו ניתוח די מורכב, אך בזכות הקדמה של הטכנולוגיות הרפואיות, הידע המצטבר והניסיון, הניתוחים נחשבים לבטוחים. אין זה אומר שאין בהם סיכון, בכל הליך רפואי ישנו סיכון.

במדינת ישראל מתבצעים כמה אלפי ניתוחי מעקפים בכל שנה, ורובם מסתיימים בהצלחה. הרופאים פועלים לפי סטנדרטים מחמירים ומקפידים על הליך תקין באבחון הבעיה הרפואית, ביצוע הניתוח והמעקב שאחריו – וכך הם מגיעים להצלחות רבות. אך למרות ההקפדה, בין אלפי הניתוחים שמתרחשים, יתכנו גם מקרים של רשלנות בניתוח מעקפים.

רשלנות בניתוח מעקפים

רשלנות רפואית בניתוח מעקפים

רשלנות רפואית ניתוח מעקפים יכולה לפגוש את המטופל בשלבים שונים של ההליך, כלומר בשלב האבחון הרפואי שמביא את הרופאים להפנות את המטופל לניתוח מעקפים. רשלנות באופן שבו התבצע ההליך עצמו, ורשלנות במעקב הרפואי שמתבצע לאחר הניתוח.

רשלנות רפואית בשלב האבחון – ניתוח מעקפים יכול להתבצע בשתי סיטואציות. האחת היא לאחר אבחון של קרדיולוג , בדרך כלל באמצעות צנתור לב אבחוני, המגיע למסקנה יש לבצע צנתור. ובנסיבות אחרות זה יכול להתבצע בהליך חירום.

גם במידה והוחלט לבצע את הניתוח, עדיין ישנו צורך בהליך מסודר של הכנה לניתוח, ובמסגרתו יש לבצע בדיקות שונות לוודא שהמטופל מתאים לניתוח. מקרים של רשלנות יכולים להתרחש בכל אחד מהשלבים האלו. 
רשלנות רפואית בשלב האבחון יכולה להתבטא גם באי זיהוי של הצורך בניתוח בזמן, דבר שעלול להוביל להתקף לב. ומנגד, יתכן כי הרופאים מיהרו לקבוע כי יש צורך בביצוע ניתוח מעקפים למרות שהליך אחר יכל להתאים.

רשלנות רפואית בניתוח מעקפים – הרשלנות יכולה להתרחש בניתוח עצמו. ישנם תרחישים שונים שיכולים להתרחש בחדר הניתוח, תרחישים הקשורים להליך עצמו. למשל תקלות הקשורות לאופן ההפעלה של מכונת לב ריאה במהלך הניתוח.

רשלנות רפואית לאחר הניתוח – ניתוח מעקפים דורש תקופת החלמה ארוכה של מספר שבועות. ובמהלך תקופת ההחלמה, וגם אחריה, נדרש מעקב רפואי וביצוע בדיקות שונות על מנת לוודא את הצלחת הניתוח.

עוד דבר שלא כולם מודעים אליו, רשלנות רפואית היא לא רק רשלנות בהליכים הרפואיים עצמם. הרשלנות יכולה להיות קשורה גם לעניינים בירוקרטיים, כמו בעיות בתקשורת בין גורמים רפואיים, אי שמירת רקורד רפואי כנדרש בחוק ואף מקרים של אי הסכמה מדעת.

רשלנות בניתוח מעקפים

במידה והניתוח השתבש, כלומר לא הושגו התוצאות הרצויות או שהיו סיבוכים, זוהי לא בהכרח תוצאה של רשלנות רפואית. למשל – אם אדם נכנס לניתוח מעקפים, וסיים את הניתוח עם זיהום קשה, זהו אחד הסיכונים של הניתוח. בשביל לטעון שזוהי תוצאה של רשלנות רפואית, עלינו לבחון האם הרופאים התרשלו בתפקידם וזה מה שהוביל לזיהום.

רשלנות רפואית בניתוח מעקפים

מבחינה משפטית, בשביל להוכיח רשלנות רפואית בניתוח מעקפים עלינו להוכיח כי הגורם הרפואי הפר את חוסת הזהירות שלו כלמי המטופל. בתי המשפט אינם יכולים להיכנס לדקויות ההליך הרפואי, ולכן נדרשת חוות דעת מומחה אשר תבחן את התנהלות הרופא אל מול הסטנדרטים המקובלים בהליך זה. יתכן כי רופא קיבל החלטה מוטעה במהלך הניתוח, ובעקבות כך נגרם נזק. אך למרות שההחלטה התגלתה בדיעבד כמוטעה, עדיין יתכן כי גם רופא אחר, הפועל בצורה סבירה ומתוך המיומנות הדרושה, היה מקבל את אותה ההחלטה.

הנקודה המרכזית שאליה אנו חותרים היא הקושי בהוכחת הרשלנות הרפואית. חשוב מאוד להתנהל בעזרת עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית. אמנם לא קיים בישראל תחום התמחות ברשלנות רפואית, אך בהחלט ניתן למצוא עורכי דין רשלנות רפואית שבחרו להתמקד בתחום זה והתמקצעו בו.
עורך דין רשלנות רפואית אסף אודיז

רשלנות רפואית בניתוחי לב יכולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים למטופל, סבל וצער רב. כאשר הסימנים מראים כי הרופאים לא נהגו באחריות, או כל סוג אחר של התרשלות במילוי תפקידם, וכתוצאה מכך נגרם נזק – ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית. משרד עורכי דין אסף אודיז מביא איתו ניסיון רב בתביעות מסוג זה. במשך למעלה מחמש עשרה שנים ייצגנו אינספור מטופלים בתביעות רשלנות רפואית בהיריון, רשלנות רפואית עיניים, אבחון מאוחר של סרטן, רשלנות רפואית בבדיקות דימות ועוד.

עורך דין רשלנות רפואית  – מצאנו אותנו במפה

 

רשלנות רפואית בניתוח מעקפים | רשלנות בניתוח מעקפים

רשלנות רפואית בניתוח מעקפים
עורך דין רשלנות רפואית אסף אודיז

עו"ד אסף אודיז

מעל 15 שנות ניסיון של ייצוג אישי בתביעות רשלנות רפואית בכל שטחי הרפואה. בוגר "רפואה למשפטנים" באוניברסיטת תל אביב. מקושר למיטב המומחים הרפואיים. אסף מעורב באופן מלא ומוחלט בכל תיק ותיק ולאורך כל הליכיו, החל מייעוץ משפטי ראשוני וכלה בניהול הליכי הוכחות מורכבים, תוך הקפדה על יחס חם מכיל ואנושי.

5/5

מאמרים

יצירת קשר
פתח
1
שלום וברכה,
איך אוכל לעזור?
Call Now Button דילוג לתוכן