תביעה רשלנות רפואית

תביעה רשלנות רפואית ניתן להגיש כאשר למטופל נגרם נזק כתוצאה מטיפול רפואי רשלני. במסגרת התביעה מותר לו לתבוע פיצוי כספי. אך כדאי מראש לדעת כי מדובר בנושא בעייתי מאוד מבחינה משפטית, ולכן יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום ספציפי זה, כלומר עורך דין לענייני רשלנות רפואית. הוא זה המביא איתו את הידע המשפטי והניסיון עבור תיקים מורכבים אלו.

ישנם מקרים בהם מטופלים ובני משפחותיהם מגיעים למשרדינו ושוטחים בפנינו טענות לגבי רשלנות רפואית של צוותים רפואיים. עורכי דין רשלנות רפואית אינם מזלזלים בשום טענה, ובוחנים את הנסיבות לראות האם באמת יש כאן חשש למקרה רשלנות. ישנם מקרים בהם, למרות האכזבה מתוצאות הטיפול הרפואי, איננו מוצאים פגם בהליך. ומנגד ישנם מקרים בהם ניתן בבירור לראות כי הייתה בהם רשלנות. וכמובן שישנם גם המקרים אותם ניתן להגדיר כמקרים על התחום האפור, או מקרים בהם יש צורך לערוך בירור משפטי ורפואי מעמיק יותר.

בשורה התחתונה אנו רוצים להעניק סיוע משפטי ללקוחותינו, אך איננו רוצים לקחת אתכם להליכים משפטיים בהם ההפסד ידוע מראש. מסיבה זו אנו רוצים לבחון את התיק הרפואי ולראות האם משהו היה בלתי תקין, והאם יש קשר סיבתי משפטי בין הנזק שנגרם לכם, לבין מקרה הרשלנות. רשלנות בפני עצמה לא תביא לפסיקת פיצויים לטובתכם ללא הוכחת נזק וקשר סיבתי.

רשלנות רפואית נמצאת על קו התפר בין השאלות המשפטיות לבין השאלות הרפואיות, ולכן אנו נעזרים גם ברופאים מהתחומים הרלוונטיים לצור ניתוח נסיבות המקרה, ומזמינים חוות דעת מומחה רשלנות רפואית.

חוות דעת מומחה רשלנות רפואית

תביעה רשלנות רפואית

במידה והנושא נבדק על ידי עורך דין לענייני רשלנות רפואית, ואכן נמצא כי ישנה עילה להגשת תביעה רשלנות רפואית, ניתן להגיש תביעת פיצויים. בטרם מגישים את התביעה יש לאסוף את כל החומר הרפואי הרלוונטי, לעתים הדבר הדורש פניה לגופים רפואיים שונים על מנת לרכז את כל המסמכים הרפואיים, לעתים שנים לאחור. נציין גם שבמרבית המקרים ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית רק עד 7 שנים מהיום שנגרם הנזק.

תביעת פיצויים רשלנות רפואית להגיש המטופלים עצמם, או במקרה של קטינים, ההורים יכולים להגיש בשמם. במקרה שהמטופל נפטר בעקבות הרשלנות הרפואית, יש זכות תביעה לעיזבון המנוח. גם מי שהיה תלוי כלכלית במנוח יכול להגיש תביעה.

כנגד מי מוגשת תביעה רשלנות רפואית? את התביעה ניתן להגיש באופן אישי נגד רופאים או הגורמים שטיפלו במטופל, כמו למשל אחיות, רוקחים וכו‘. כמו כן ניתן לתבוע את המוסד הרפואי, אשר מבחינת החוק נושא באחריות בתור המעסיק של הרופא.

זוהי תביעת נזיקין אזרחית, ועל פי סדר הדין האזרחי יש להגיש אותה אל בית משפט השלום או בית המשפט המחוזי, זאת בהתאם לגובה התביעה. תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית בסכום של עד 2.5 מיליון שקל תוגש לבית משפט השלום. במידה ומדובר בסכום גדול יותר התביעה תוגש לבית המשפט המחוזי.

עורך דין לענייני רשלנות רפואית

חוות דעת מומחה רשלנות רפואית

בעת הגשת תביעה רשלנות רפואית, יש צורך לבסס אותה בעזרת חוות דעת מומחה רשלנות רפואית. מדויק יותר להגיד חוות דעת של רופא מומחה מתחום הרשלנות הנטענת. למשל אם אנו מדברים על רשלנות רפואית בטיפול בסרטן, אנו זקוקים לרופא מהתחום האונקולוגי; רשלנות רפואית בטיפול אורתופדי, דורשת חוות דעה מומחה לאורתופדיה וכו‘. עו“ד לרשלנות רפואית יאסוף וירכז את כל החומר הרפואי, ויעביר לרופא המומחה לצורך קבלת חוות הדעת. שימו לב כי עלות חוות דעת של רופא מומחה עלולה להיות דבר יקר.

זה חייב להיות רופא בעל תואר מומחה אשר שמו מופיע ברשימת הרופאים. שימו לב כי גם הנתבע יכול לדרוש מהתובע לעבור בדיקה רפואית אצל מומחה מטעמו. זכותו של התובע לסרב, אך במידה ויסרב הוא לא יורשה להסתמך על חוות הדעת שהציג. יש כאן הרבה דקויות משפטיות, ואין טעם לנסות לנהל תביעה מסוג זה ללא עזרתו של עורך דין מומחה לרשלנות רפואית.

קשר סיבתי משפטי

קשר סיבתי משפטי

שאלת הקשר הסיבתי חוזרת על עצמה בתביעות נזיקין, כלומר נשאלת כאן השאלה האם ישנו קשר סיבתי בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם. יש לציין כי חובת ההוכחה היא על התובע, ממנו נדרש להוכיח קשר סיבתי עובדתי וגם קשר סיבתי משפטי.

הקשר הסיבתי העובדתי הוא קשר רציף בין שרשרת האירועים ועד לנזק שנגרם. המשפט עושה שימוש במבחן ”הסיבה שבלעדיה אין“ – כלומר בית המשפט שואל האם ללא ההתנהגות הרשלנית, האם היה נגרם נזק. אם ישנו קשר סיבתי עובדתי, ממשיכים לבדוק האם קיים קשר סיבתי משפטי.

בתי המשפט משתמשים ב 3 מבחנים על מנת לבדוק את הקשר הסיבתי המשפטי: מבחן הסיכון, מבחן הצפיות ומבחן השכל הישר.

מבחן הסיכון – האם הנזק שנגרם הוא מסוג הנזקים מפניהם החוק בא להגן.

מבחן הצפיות – האם ניתן היה לצפות מראש באופן סביר כי התנהגות מסוימת תגרום לנזק.

מבחן השכל הישר – האם ההתנהגות הרשלנית גרמה עובדתית לנזק.

תביעה רשלנות רפואית

עורך דין לענייני רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית דורשות מומחים לרשלנות רפואית, כלומר עורכי דין שהקדישו שנים לעיסוק בנושא. עורכי דין הבקיאים לא רק בחקיקה ופסקי הדין, אלא בכל ההליכים הרפואיים. וזהו אחד היתרונות המרכזיים של עו“ד אסף אודיז.

משרדינו בחר להתמקד בנושא הרשלנות הרפואית ויש לנו שנים רבות של ניסיון בתחום. אנו מטפלים במגוון תביעות רשלנות רפואית בכלל תחומי הרפואה: רשלנות בטיפולי רפואה אסתטית, רשלנות באבחון מחלות גנטיות, רשלנות רפואית סרטן, רשלנות רפואית בניתוחי גב, רשלנות בהיריון ועוד מגוון תחומים אחרים.

משרד עורכי דין רשלנות רפואית אסף אודיז, עקבו אחרינו גם בפייסבוק.

תביעה רשלנות רפואית
עורך דין רשלנות רפואית אסף אודיז

עו"ד אסף אודיז

מעל 15 שנות ניסיון של ייצוג אישי בתביעות רשלנות רפואית בכל שטחי הרפואה. בוגר "רפואה למשפטנים" באוניברסיטת תל אביב. מקושר למיטב המומחים הרפואיים. אסף מעורב באופן מלא ומוחלט בכל תיק ותיק ולאורך כל הליכיו, החל מייעוץ משפטי ראשוני וכלה בניהול הליכי הוכחות מורכבים, תוך הקפדה על יחס חם מכיל ואנושי.

5/5

מאמרים

יצירת קשר
פתיחה
שלום, שמי אסף אודיז,
יש לי ניסיון מוכח בייצוג לקוחות במצבים מורכבים.
אני כאן כדי להקשיב לך ולעזור לך למצוא את הדרך הנכונה עבורך.
Call Now Button דילוג לתוכן